ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Çakmak ve Dr. Ozan Eruygur‘‘un, “AB Üyeliğinin Türk Tarımına Etkisi” konulu araştırmasına göre: AB‘‘ye üyelik, tarımsal üretimi düşürecek tüketimi artıracak
Türkiye‘‘nin AB‘‘ye üyeliğinde en önemli müzakere başlıklarından birini oluşturan tarım sektörünün hazırlanması konusunda, çalışmalar çok yönlü olarak devam ederken, üyeliğin tarım sektörüne getirisi tartışılıyor.
ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Çakmak ve Dr. Ozan Eruygur‘‘un, “AB Üyeliğinin Türk Tarımına Etkisi” konulu araştırmasında, Türkiye‘‘nin AB‘‘ye üyeliğinin, tarımda “üretim açısından olumlu katkısı olmamasına karşın, tüketici refahı açısından oldukça yararlı olacağı” ifade edildi. Araştırmaya göre, AB‘‘ye tam üyelik tarımda üretim artışını düşürecek, tüketimi ise daha da artıracak. Başta hayvancılık olmak üzere, buğday, mısır, yağlı tohum ithalatı artacak, fiyatlar ise ortalama yüzde 10,5 düşecek.
Avrupa Komisyonu tarafından 6. Çerçeve Programı “AB ve Akdeniz Ülkeleri Arasında Tarımsal Ticaretin Serbestleşmesinin Etkileri” projesi kapsamında desteklenen araştırmada, gümrük birliği ve tam üyelik halinde, AB‘‘den özellikle hayvansal ürün ithalatının artmasına karşın, Türk tarımının bitkisel üretim gücünü koruduğu ortaya kondu. Hayvansal ürünlerdeki üretim açığı dikkate alınırsa, hayvansal ürün ithalatının kaçınılmaz olduğu vurgulanırken, AB ile ticaretin genel olarak tüketici fiyatlarında ortalama yüzde 10,5 indirime neden olacağına ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TARIMHABER