Ege Bölgesi‘‘nde kırsal bölgelerde yaşayan işsiz gençlere AB standardında hayvan yetiştiriciliği eğitimi verilecek. Gençler, daha sonra modern hayvancılık işletmelerinde istihdam edilecek.

Manken Aysun Kayacı‘‘nın bir televizyon programında söylediği “benim oyumla çobanın oyu nasıl bir olur?” açıklaması ülke gündemini hâlâ meşgul ederken, Ege Bölgesi‘‘ndeki işsiz gençleri Avrupa Birliği (AB) standartlarında hayvan yetiştiricisi olarak eğitecek bir proje hazırlandı.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV), Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve İzmir Ziraat Odası, kırsal kesim gençlerine süt ve besi sığırcılığı sektöründe sürdürülebilir istihdam sağlamak amacıyla bir proje hazırladı. AB-İŞKUR Aktif İstihdam Tedbirleri 2008 Hibe Projesi kapsamında hazırlanan proje ile İzmir ve Aydın kırsalında yaşayan 120 genç, modern hayvancılık işletmelerinde çalışmak üzere yetiştirilecek.

EGEV Proje Uzmanı İpek Akad, Türkiye‘‘deki genç işsizlerin oranını düşürmeye katkı sağlayacak proje için kırsal kesimdeki işsiz gençleri hedef seçtiklerini söyledi. Akad, projenin onaylanması halinde İzmir ve Aydın illeri kırsalında yaşayan vasıfsız genç işsizlere süt ve besi sığırcılığı konusunda eğitim vereceklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TARIMHABER